Anatolian



Anatolian – jedna z ras psów, wg FCI zaklasyfikowana do Grupy II: „Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne”, a w niej do Sekcji 2.2 (molosy w typie górskim). Według klasyfikacji FCI nie podlega próbom pracy.

Według niektórych autorów (m.in. Hansa Räbera) nazwa owczarka anatolijskiego odnosi się do grupy tureckich psów pasterskich, zbliżonych do siebie wyglądem i użytkowością. FCI uznało jeden wzorzec dla owczarka anatolijskiego. Psy takie jak: Sivas-Kangal, Karabasz czy Akbash ujęte są jako odmiany jednej rasy, co u niektórych kynologów i hodowców tureckich wywołało głosy sprzeciwu. Działania klubów zarówno w Stanach Zjednoczonych (Akbash Dog Association International – prowadzący księgę hodowlaną Akbashów) czy w Wielkiej Brytanii (Anatolian (Karabash) Dog Klub – posiada ustalony wzorzec Karabasza) zmierzają do traktowania tych odmian jako ras i zachowania ich odrębnych hodowli.

Występowanie i użytkowość

Hodowana w okolicach Sivas odmiana Kangal przez chłopów i wojsko wykorzystywana jest do stróżowania i obrony.

Coban köphegi, o silnym instynkcie terytorialnym broniły stad zwierząt hodowlanych i domostw przed wilkami oraz złodziejami.

Zasięg występowania Akbasha obejmuje tereny na zachód od Ankary i jest tam wykorzystywany jako typowy pies pasterski. Obecnie cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Zachowanie i charakter

Tureckie psy pasterskie cechuje lojalność wobec przewodnika. W większości są nieufne w stosunku do obcych i wymagają szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Odporne są na surowe warunki klimatyczne.

Szata i umaszczenie

  • Akbash posiada umaszczenie jednolicie białe, przeważnie długi włos.
  • Kangal (Kangal i Karabasz według jednych autorów (Hans Räber) są traktowane jako jedna rasa w dwóch odmianach, według innych (Anna-Maria Krämer) to ten sam pies) ma włos krótki lub średni, bardzo gęsty, umaszczenie płowe z czarną maską, rzadziej występujące pręgowane, białe lub czarne.
  • Coban köphegi (owczarek anatolijski) według wzorca spotykane jest różne umaszczenie.

Prawo

W Polsce anatolian karabash został ujęty w wykazie ras psów uznawanych za agresywne.

Ciekawostki

Psy tej rasy żyją średnio 10-11 lat. Wywóz tych psów z Turcji jest zabroniony. W Polsce istnieją tylko 3 hodowle.

Pies jest obecnie używany przez ranczerów w Namibii do ochrony owiec i bydła przed gepardami. Ma to na celu częściową ochronę gepardów, które są uważane przez ranczerów za niebezpieczne dla trzody i w ten sposób narażone na odstrzał .

Bibliografia

  • Hans Räber „Encyklopedia psów rasowych” tom I, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1999

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *