Aaron KlugSir Aaron Klug (ur. 11 sierpnia 1926 w Pozelwie na Litwie), brytyjski chemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1982 za rozwinięcie techniki krystalograficznej mikroskopii elektronowej i analizę struktury kompleksów białek i kwasów nukleinowych (m.in. za ustalenie budowy wielu białek i wirusów) .

Od 1962 roku był profesorerm Uniwersytetu Cambridge, pracownikiem Laboratorium Biologii Molekularnej Medical Research Council w Cambridge. Od 1969 był członkiem The Royal Society, od 1969 – Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie i innych.

Prowadził prace z dziedziny krystalografii i mikroskopii elektronowej. Rozwinął krystalograficzne metody elektronograficzne badania kształtu biomolekuł, m.in. białka oddechowego bezkręgowców – hemoglobiny, ustalił strukturę przestrzenną niektórych białek, wirusów helikalnych i sferycznych i nukleosomów. Zajmował się badaniami struktur przestrzennych. Za osiągnięcia w rozwoju tej metody badawczej otrzymał w 1982 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Bibliografia

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001, ISBN 83-01-13393-7
  • Aaron Klug – Biografia Aarona Kluga na stronie Komitetu Noblowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *