George ThomsonSir George Paget Thomson (ur. 3 maja 1892 w Cambridge, zm. 7 października 1975 tamże) – brytyjski fizyk, syn laureata nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Josepha J. Thomsona, sam również laureat tej nagrody.

Po odbyciu służby wojskowej w czasie I wojny światowej Thomson podążył w ślady ojca, pracując najpierw w Cambridge University, a później w Aberdeen i w 1937 otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie nowych właściwości elektronu. O ile jego ojciec opisał elektron jako cząsteczkę elementarną (za co otrzymał Nobla), George Thomson pokazał, że elektron zachowuje się jak fala (efekt dyfrakcji) udowodniając w ten sposób zasadę dualizmu korpuskularno-falowego która była teoretycznie opisane przez Louisa de Broglie’a.

Po koniec lat trzydziestych i w czasie II wojny światowej Thomson pracował nad wojskowymi zastosowaniami fizyki jądrowej. W późniejszym czasie zajął się także aerodynamiką.

Zobacz też

  • 10 najpiękniejszych eksperymentów z fizyki – ustęp dotyczący doświadczenia Thomsona (dyfrakcja elektronów o dużej energii) przy opisie doświadczenia Davissona i Germera (dyfrakcja elektronów o małej energii na podwójnej szczelinie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *