Emmanuel BoakyeEmmanuel Kwame Agyeman Boakye (ur. 25 marca 1985 w Ejurze) – ghański piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. Obecnie jest zawodnikiem holenderskiego Heraclesa Almelo.

Kariera klubowa

Boakye urodził się w Ghanie, ale w wieku 8 lat emigrował z rodzicami do Holandii. Wówczas rozpoczął grę w juniorach amatorskiego Zuidvogels. Później przeszedł do FC Utrechtu. Do Ajaxu Amsterdam trafił w 2000 roku. Do jego pierwszej drużyny został przesunięty w 2005 roku. Zadebiutował tam 24 września 2005 w wygranym 4-1 meczu z Rodą Kerkrade. W barwach Ajaxu był jednak rezerwowym. Przez cały sezon 2005/2006 rozegrał tam sześć spotkań. Z klubem wywalczył także Puchar Holandii oraz czwarte miejsce w lidze.

Latem 2006 został wypożyczony do innego pierwszoligowca – Heraclesa Almelo. Pierwszy występ zanotował tam 20 sierpnia 2006 w wygranym 3-0 pojedynku z Twente Enschede. W Heraclesie szybko wywalczył sobie miejsce w wyjściowej jedenastce i stał się jej podstawowym graczem. W ciągu całego sezonu wystąpił tam 30 razy. Po jego zakończeniu pozostał w klubie, podpisując z nim kontrakt na zasadzie wolnego transferu. 17 stycznia 2009 Boakye strzelił pierwszego gola w zawodowej karierze. Było to w zremisowanym 2-2 spotkaniu z ADO Den Haag.

Kariera reprezentacyjna

Boakye posiada obywatelstwa ghańskie i holenderskie. Zdecydował się jednak na grę w reprezentacja Ghany. 19 stycznia 2007 Boakye został powołany do kadry Ghany U-23 na dwa mecze eliminacji Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Były to dwa spotkania z Burkina Faso. W seniorskiej kadrze dotychczas nie zadebiutował.

Źródła

  • Profil na stronie vi.nl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *