Jan Dymitr SolikowskiJan Dymitr Solikowski herbu Bończa (ur. 1539 w Sieradzu, zm. 27 czerwca 1603 we Lwowie) – arcybiskup lwowski w latach 1583-1603, sekretarz królewski, legat papieża Klemensa VIII, dyplomata, pisarz polityczny i poeta, kanonik włocławski, sandomierski i łęczycki.

Był synem dziedzicznego burmistrza sieradzkiego Jana Solikowskiego i Zuzanny Fischer.

W latach 1556-1559 studiował na Akademii Krakowskiej, później przez rok w Wittenberdze u Filipa Melanchtona. W 1560 zatrudniony w kancelarii prymasa Jakuba Uchańskiego. W 1562 przyjął święcenia kapłańskie. W 1564 mianowany sekretarzem królewskim Zygmunta II Augusta. Pod kierunkiem kanclerza wielkiego koronnego Walentego Dembińskiego wziął udział w wielu misjach i poselstwach dyplomatycznych. Wraz z biskupem koadiutorem warmińskim Marcinem Kromerem reprezentował interesy Rzeczypospolitej w czasie zawierania pokoju w Szczecinie w 1570. W epoce walki o Dominium Maris Baltici, był jednym z najwybitniejszych swego czasu znawców spraw morskich.

28 marca 1583 mianowany arcybiskupem lwowskim. W 1593 zwołał do Lwowa synod archidiecezjalny, który zajął się wprowadzaniem postanowień Soboru Trydenckiego. Brał udział w przygotowaniu zawarcia unii brzeskiej. Przewodniczył obradom synodu w Brześciu Litewskim, na którym formalnie przeprowadzono unię z kościołem prawosławnym. Zyskał bardzo przychylną opinię współczesnych: był to mąż kochany od królów, czczony od współziomków, wielbiony od uczonych, od młodych lat aż do sta­rości pracą dla religii i ojczyzny zajęty.

Dzieła

 • dialogi polityczne:
  • Rozmowa kruszwicka (1573)
  • Rozmowa Gąski z św. Bartłomiejem (1574)
  • Facies perturbatae Reipublicae (1580)
 • poematy:
  • Lukrecja rzymska i chrześcijańska (ok. 1570)
 • wspomnienia:
  • Commentarius brevis rerum polonicarum a morte Sigismundi Augusti… (druk 1647)

Poprzednik
Jan Sieniński
Primatenoncardinal.png Arcybiskup lwowski
1583-1603
Primatenoncardinal.png Następca
Jan Zamojski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *