Łukasz SurowiecŁukasz Surowiec (ur. 19 września 1985 w Rzeszowie) – artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej.

Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2007-2009 student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie 2009-2010. Stypendysta Ministra Kultury za lata 2008-2009. Łukasz Surowiec znalazł się również w gronie artystów nominowanych do nagrody Start Point za najlepszy dyplom stworzony na europejskich uczelniach artystycznych.

Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granicą. Do ważniejszych prezentacji jego twórczości należą m.in. ekspozycje: „Nice to meet you” w Art Agenda Nova w Krakowie, „Nawet o tym nie myśl” w Galerii Leto w Warszawie czy „Szczęśliwego Nowego Roku” w CSW Kronika w Bytomiu. Uczestniczył w przeglądach polskiej sztuki wideo „(Un)Polish” w Galerii Petra Vankova w Berlinie, Hejnał Expedition Art Festival w Mińsku oraz Festiwal Design Attack w Krakowie.

Sztuka Łukasza Surowca jest zróżnicowana zarówno pod względem formy jak i zagadnień jakie stara się poruszać. Surowiec jest artystą poszukującym, który w konfrontacji ze światem znajduje treści dla coraz to nowych projektów artystycznych, angażujących wiele aspektów rzeczywistości. Nie chcąc przystać na zaklasyfikowanie do określonego nurtu czy kierunku, podąża za intuicją artystyczną, swobodnie poruszając się pomiędzy dyskursami ważnymi dla sztuki współczesnej. Interesując się człowiekiem i jego egzystencją zgłębia zagadnienie podmiotu i jego cielesności. Czy to w refleksji postkonceptualnej, gdzie ciało objawia się poprzez znak, ślad, subtelną aluzje, czy w badaniu swojskości/obcości własnego ciała modyfikowanego estetycznie . Dokonuje tego często poprzez akt introspekcji, czego przykładem są liczne prace wideo z artystą w roli głównej skupionym na własnym działaniu. Interesuje się granicą, gdzie estetyka łączy się z inżynierią i medycyną ).

Fascynuje się władzą spojrzenia, oraz własnymi odczuciami i przesłankami, gdy jako podglądający daje się uwieść pragnieniu skrytej obserwacji . Przegląda się przy tym niejako peryferiom własnej świadomości, uczuciom które być może bardziej pozwala zrozumieć wewnętrzna intuicja niż wysublimowana metodologia.

Odkrywa i stawia w centrum także peryferie rzeczywistości społecznej, gdy porusza się i pracuje wśród ludzi zepchniętych na margines

Dokumentując los bezdomnych zadaje pytanie nie tylko o ich egzystencję, lecz także opowiada się za ich prawem do samostanowienia oraz możliwością zaistnienia w przestrzeni publicznej. Zajmując pozycję zaangażowaną, wypowiada się jednak językiem sztuki, korzystając z narzędzi artystycznych jakie opanował na drodze refleksji i warsztatu. Inicjując proces, który może się potoczyć dalej i mieć wpływ na zmiany społeczne wykorzystuje prowokacje i fikcję artystyczną po to by wpływać na rzeczywistość. Pytanie o przestrzeń publiczną, a także kwestię pamięci i upamiętnienia w tejże przestrzeni wpłyną w znacznej części na projekt przygotowywany przez artystę na 7 edycję Berlin Biennale.

Wybrane wystawy zbiorowe

 • 2011 – „Pani Walewska” – Zbiornik Kultury, Kraków
 • 2011 – udział projekcie ARTificial Sztuczna przestrzeń sztuki, Zielona Góra
 • 2011 – „(UN)POLISH” – Galeria Petra Vankova, Berlin
 • 2010 – „Nawet o tym nie myśl” – Galeria Leto, Warszawa
 • 2010 – „Ciało obce” – Centrum Kultury Żydowskiej, wystawa w ramach Festiwal Design Attack
 • 2009 – „Korektor postawy” w ramach Hejnał Expedition Art Festival, Mińsk
 • 2009 – udział w II Festiwalu Performance ‚Granice wnętrza’- Galeria Przychodnia, Poznań
 • 2009 – udział w wydarzeniu „Rozjaśnienie” – Fabryka Erdal, Kraków
 • 2009 – udział w wydarzeniu „Rozjaśnienie Drugie” – Hotel Forum, Kraków
 • 2009 – „Wystawa darów 2004-2009” – Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Kraków

Wybrane wystawy i pokazy indywidualne

 • 2011 – „Szczęśliwego Nowego Roku” – Kronika Centrum Sztuki Współczesnej, Bytom
 • 2010 – „Nice to meet you” – Art Agenda Nova, Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *