Winorośl właściwaWinorośl właściwa (Vitis vinifera L.), nazywana także winoroślą winną, latoroślą winną – gatunek rośliny z rodziny winoroślowatych. Rośnie dziko w rejonie Kaukazu, liczne jej odmiany uprawiane są w bardzo wielu rejonach świata.

Owoce w trakcie dojrzewania

Morfologia

Pokrój
Pnącze o długości do 30 (40) m i zdrewniałym pniu. Czepia się podpór za pomocą wąsów pędowych.
Liście
Dłoniaste, 3-klapowe, o ząbkowanych brzegach.
Kwiaty
Drobne, wonne, zebrane w duże grona. Mają wcześnie odpadający 5-działkowy kielich, 5-płatkową, żółtozieloną i zrośniętą na szczycie koronę. Podczas dojrzewania owoców jest ona odrywana przez rozrastający się słupek, unoszona do góry i odpadająca. Wewnątrz kwiatu 5 pręcików i 1 słupek otoczony u dołu 5 miodnikami. Kwiaty są równoczesne, owadopylne lub samopylne. U nas kwitnie od czerwca do lipca.
Owoc
Kulista lub podłużna jagoda. Jest soczysta, słodka, lub słodkokwaśna, u odmian uprawnych ma różne kolory: od jasnozielonkawego poprzez rożowy i czerwony do niemal czarnego.

Zmienność

Wyróżnia się kilka podgatunków:

 • Winorośl właściwa kaukaska (V. vinifera caucasica) – podobna do podgatunku leśnego, występuje na Kaukazie, Azji Mniejszej i środkowej Europie
 • Winorośl właściwa leśna (V. vinifera silvestris) – tworzy niewielkie, lekko wydłużone jagody, które są mało soczyste, kwaśne o niebieskiej skórce, występuje tylko w dolinie Renu.
 • Winorośl właściwa uprawna (V. vinifera sativa) – nie występuje w formie dzikiej.

Ponadto istnieje olbrzymia ilość odmian uprawnych (kultywarów), podzielonych w 1946 na 3 grupy:

 • Convar. Occidentalis (grupa zachodnia) – odmiany południowo- i zachodnioeuropejskie np.: ‚Riesling’, ‚Pinot’, ‚Traminer’
 • Convar. Orientalis (grupa wschodnia) – duża część to odmiany deserowe np.: ‚Chasselas’, ‚Kiszmisz’, ‚Nimrang’
 • Convar. Pontica (grupa czarnomorska) – również dużo odmian deserowych, np.: ‚Furmint’, ‚Czausz’, ‚Aptis Aga’.

Zastosowanie

 • Roślina owocowa . Uprawia się ją w celu pozyskania soczystych i mięsistych jagód. W zależności od gatunku i odmiany owoce posiadają różne kształty, kolory, rozmiary i smaki. Nauka zajmująca się klasyfikacją winorośli to ampelografia.
 • Kulinaria : Soczyste i smaczne owoce spożywa się na surowo. Są podstawowym surowcem do produkcji win, soków pitnych i rodzynek: Z rozcieńczonego soku winogron z dodatkiem cukru, alkoholu i przypraw korzennych produkuje się sorbet. Największą ilość owoców wykorzystuje się do produkcji wina, a także (po jego destylacji) koniaku i spirytusu. W niektórych rejonach liście winogron (zamiast kapusty) są używane do wyrobu gołąbków.
 • Z powstającego podczas fermentacji wina osadu wytwarza się kwas winowy, zaś kamień winny używany jest do produkcji proszków do pieczenia ciast, w farbiarstwie i do czyszczenia przedmiotów mosiężnych. Poprzez fermentację octową wina otrzymuje się z niego ocet winny.
 • Wytłoczyny powstające przy produkcji wina oraz liście zerwane przed zbiorem owoców są wartościową paszą dla bydła i koni, używane są też jako nawóz.
 • Z nasion wytwarza się olej winogronowy.

Uprawa

 • Historia uprawy: Uprawiano ją od ok. V tysiąclecia p.n.e. w Azji Mniejszej i stamtąd dotarła do państw basenu Morza Śródziemnego. Uprawa winorośli i produkcja wina były znane już od najwcześniejszych dziejów starożytnej Grecji. Do Polski wino dotarło z chrześcijaństwem; uprawa winorośli ze względu na klimat nie ma szerokiej tradycji. Większe spożycie wina i zjawiska jego nadużywania miały miejsce w czasach saskich.

Winorośl w historii i kulturze

 • W Biblii odniesienia do winorośli i wina można znaleźć w ponad 140 miejscach.
 • Ze starożytnej Grecji pochodzi kult Dionizosa – greckiego boga wina, płodności i plonów. Attyckie święta ku czci Dionizosa – Dionizje wielkie dały początek teatrowi.
 • W rejonie Morza Śródziemnego uważano winorośl za roślinę świętą a napój wytwarzany z jej owoców za napój bogów. W starożytnym Rzymie i Grecji pito wino, mieszając je często z wodą. Wino nie było napojem składanym w ofierze bogom – w Rzymie było to mleko.
 • W sztuce chrześcijańskiej winna latorośl łączyła się z osobą Chrystusa, ideą nieśmiertelności i zmartwychwstawnia – jak np. latorośl w nagrobku Kazimierza Wielkiego na Wawelu

Bibliografia

 1. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.  (Morfologia)

Zobacz też

Szczepy winorośli

Linki zewnętrzne

 • http://www.winogrona.org
 • Uprawa Winorośli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *