Wyżeł włoski szorstkowłosyWyżeł włoski szorstkowłosy jest to jedna z ras psów należąca do grupy wyżłów, zaklasyfikowana do sekcji wyżłów kontynentalnych, w podsekcji psów w typie gryfona.

Nazwa szorstkowłosego wyżła włoskiego „Spinone” została stworzona przez hrabiego de Ferrabone Delor w roku 1887. Wcześniej funkcjonowały nazwy „bracco spinoso” oraz „bracco spinone”. „Spinone” jest słowem pochodzącym z Lombardii i określa psa o szorstkim włosie.

Rys historyczny

Pies w typie „Spinone” został uwieczniony na fresku średniowiecznego malarza Andrea Mantegna.

Psy w typie gryfona o włosie szorstkim, twardym i umaszczeniu białym z żółtymi łatami, występowały w południowej części Tyrolu. Określano je jako „cane da ferma spinoso”, a Hans Räber przytacza wypowiedź barona von Rauch, mówiącej o pochodzeniu przodków tych psów z rejonów Vicenza, dokąd przybyli wcześniej z Dalmacji. Psy te były krzyżowane z wyżłami gładkowłosymi i posiadały naturalnie szczątkowy ogon. Zawsze występowały w umaszczeniu białym z żółtymi łatami, chodź przez myśliwych były preferowane osobniki białe. Hodowane były do udziału w polowaniach głównie na kaczki i słonki.

Oprócz południowych rejonów Tyrolu dawny typ Spinone występował także w Karyntii, Krainie, Bośni i Hercegowinie oraz na obszarze Krasu. W XVII i XVIII wieku wyżły te trafiły do Francji, gdzie mieszano je z barbetami oraz z psami gończymi.

Wygląd ogólny

Włoski wyżeł szorstkowłosy ma ciało w formacie prostokątnym, o dobrze rozwiniętej muskulaturze.

Szata i umaszczenie

Według wzorca rasy „sierść jest sztywna, szorstka, ściśnięta i raczej położona, nie występuje podszerstek”. Spotykane u tych wyżłów rodzaje umaszczenia to:

  1. czysto białe
  2. biało-brązowe
  3. biało-pomarańczowe
  4. białe nakrapiane (dereszowate) pomarańczowo lub kasztanowo

Użytkowość

Wyżeł włoski szorstkowłosy jest wszechstronnym psem myśliwskim. Jest wytrzymały w pracy, sprawdza się jako aporter, także na terenach bagnistych.

Bibliografia

  • Eva-Maria Krämer „Rasy psów”, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 2003

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *